ČTENÁŘSKÁ RECENZE: ANNA ŠMALCOVÁ – KOUZELNÉ KRAJKY Z PAPÍRU

Kniha Kouzelné krajky z papíru od Anny Šmalcové je dalším titulem z mé oblíbené série Šikovné ruce. Téma krajek z papíru je trochu složitější a hodí se hlavně pro ty, kteří mají v sobě o něco málo víc než špetku trpělivosti, ale není to ani zdaleka tak složité, jak se na první pohled může zdát, k čemuž i dost přispívá sama autorka.

Po přečtení této knihy jsem měla pocit, jako bych se právě vrátila z intenzivního kurzu, ve kterém mi bylo vše důkladně a precizně vysvětleno.

Jako první se kniha věnuje výběru papíru, který na krajky použijete. Seznámíte se nejen s jeho vhodnou strukturou, ale i nejvhodnější gramáží.

Stejně podrobně jsou v knize rozebírána i další témata: nástroje pro vytlačování vzoru, perforovací nástroje a nůžky. Ano, ano. Především nůžkám je třeba věnovat opravdovou pozornost, protože jinak se s jednotlivými vzory natrápíte mnohem více, než je nezbytně nutné.

Mohlo by se zdát, že těch několik stránek s popisem nástrojů bude vyčerpávajících a budeme tedy moci přikročit k samotné tvorbě kouzelných vzorů, ale to je omyl. Autorka nedělá opravdu nic polovičatě, takže nás při jednom seznámí ještě s nejrůznějšími pomůckami, které nám vytváření křehkých krajek ulehčí a zpříjemní.

Další dvoustrana je věnována nejrůznějším variantám dekorace hotové krajky – od barvení až po zdobení stuhou. Samostatný článek je věnován i barvení podkladového papíru či plastickým ozdobám.

A konečně, po dvaceti stranách teoretického povídání, přichází na řadu ona toužebně očekávaná praktická část. S pomocí detailně rozkreslených návodných obrázků a bravurně vysvětleného postupu budeme moci vytvořit jednoduchou záložku se vzorem motýla a rostlin. Když zvládneme tento jednoduchý příklad, můžeme si své dovednosti vyzkoušet na dalších 27 vzorech, které mají odlišnou obtížnost i využití. Začneme tedy jednoduchým vzorem růže třeba na blahopřání k svátku a skončíme opravdovou a nefalšovanou křehkou papírovou krajkou na luxusní svatební blahopřání.

Vzory jsou součástí knihy a pro počáteční inspiraci se hodíKniha sama ale dokáže motivovat k vytváření vašich vlastních originálních vzorů, kterými můžete potěšit nejen sebe, ale i své příbuzné nebo třeba kolegy v práci.

Autorkou recenze je Lucie Zemanová

(https://www.bux.cz/literarni-kavarna/ctenarske-recenze/kouzelne-krajky-z-papiru.html)